Elektrownie wiatrowe

Kompaktowa konstrukcja, małe rozmiary, innowacyjne działanie i cicha praca.

To cechy turbin wiatrowych, które montuje się na dachu, ścianie budynku lub w ogrodzie, by generowały zieloną energię. Energia wiatrowa może zrewolucjonizować OZE, a na pewno być cennym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej, składającej się z paneli fotowoltaicznych, falownika i magazynów energii. Szczególnie, że niedługo mają ruszyć dofinansowania „Moja elektrownia wiatrowa” planowane na lata 2024 – 2029. Dotacje mogą pokryć 50% kosztów kwalifikowanych na jedną instalację wiatrową lub magazyn energii.

 

Dlaczego warto zainwestować w przydomową turbinę wiatrową?

Przydomowe turbiny wiatrowe to rozwiązanie, które powoli zaczyna rozwijać się w Polsce. Duże wiatraki zostają wypierane przez małe o mocy 5kW i wyposażone w łopatki o rozpiętości 4 metrów, bo jest to idealne uzupełnienie fotowoltaiki. W Polsce temat dopiero raczkuje, ale warto się nim zainteresować, ponieważ w 2024 roku mają ruszyć dofinansowania „Moja elektrownia wiatrowa”, które będą pokrywać 50% inwestycji.  Aby ją otrzymać, elektrownia wiatrowa musi spełniać określone kryteria - moc nie może przekraczać 50 kW, a urządzenie musi być niższe niż 30 metrów. Turbiny wiatrowe to uosobienie innowacyjności i funkcjonalności - produkują energię nocą, są przyjazne środowisku - nie powodują hałasu, a ich obecność nie stanowi zagrożenia dla ptactwa. Produkcja prądu jest elastyczna, odpowiadając na potrzeby każdego gospodarstwa domowego.   

Jak działa turbina wiatrowa? 

Turbiny wykorzystują wiatr do produkcji energii elektrycznej dla domu. Podmuch wiatru uruchamia generator prądu, który napędzany jest za pomocą przekładni. Generator przekazuje prąd do falownika. Turbina wiatrowa zamienia energię kinetyczną w elektryczną, dzięki czemu może produkować zielony prąd dla domu. Co ważne, jest to dobre dopełnienie instalacji fotowoltaicznej, produkując prąd w okresie mniejszej aktywności słońca np. nocą, zimą. A poza tym mogą korzystać ze wspólnych elementów instalacji, co także stanowi wartość dodaną dla klienta. Przydomowe farmy wiatrowe dywersyfikują źródła OZE. Nasi eksperci pomogą Ci dobrać odpowiedni rozmiar turbin wiatrowych. Jeśli potrzebujesz energii dla paru urządzeń, to wystarczy turbina wiatrowa o 1kW. Zasilanie ogrzewania czy pompy ciepła wymaga zaangażowania turbiny wiatrowej 10 kW.   

 

Rodzaje turbin wiatrowych

Wyróżniamy dwa rodzaje turbin, które są wykorzystywane w instalacjach fotowoltaicznych. Wiatraki poziome (HAWT), które cechują się osią w pozycji poziomej i trzema łopatami napędzającymi prądnicę. Wyróżniają się wydajnością, ale generują więcej hałasu od pionowych. Pionowe wiatraki (VAWT) o wyglądzie przypominającym antenę lub maszt radiowy posiadają pionową oś obrotu i łopaty ulokowane wokół masztu. Zajmują mało miejsca i muszą być ustawiane „pod wiatr”. Z racji tego, że posiadają mniejszą moc, często są stosowane w przydomowych instalacjach 

Dlaczego warto postawić na turbiny wiatrowe? 

Jest to skuteczna forma wsparcia instalacji fotowoltaicznej, która będzie wspomagać Twoje gospodarstwo nocą lub zimą. Pozwala to na wytworzenie darmowej energii, lecz najlepiej turbiny wiatrowe sprawdzają się w rejonach, w których wieje np. na Pomorzu, Suwalszczyźnie, w Województwie Mazowieckim. Aby turbiny mogły się obracać, niezbędna jest prędkość wiatru na poziomie od 2 do 3 m/s, a prędkość znamionowa wynosi 10 m/s. Właściciele posiadający domy w wietrznym terenie mogą łatwo zamienić podmuchy wiatru w oszczędności na energii elektrycznej. Dodatkowym plusem turbin wiatrowych jest wytwarzanie zielonej energii, która ogranicza emisję CO2 i szkodliwych gazów. Turbiny działają niezależnie od nasłonecznienia, dlatego może to być doskonałe uzupełnienie instalacji, która pomoże Ci osiągnąć niezależność energetyczną. Jest to rozwiązanie szyte na miarę gospodarstw zmagających się z częstymi awariami prądu. Zaletą turbin wiatrowych jest możliwość magazynowania energii z wiatraków lub jej sprzedaży w ciągu roku.

 

Zapewniamy monitoring wykonanych instalacji, a także serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Dowiedz się więcej strzałka
Zaufali nam
ZADZWOŃ DO NAS